590647-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesi- och intensivvårdsartiklar 2020 SLL510 RS 2019-0091
Referensnummer: 19/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser anestesi- och intensivvårdsartiklar inom 23 produktområden.
Produkterna är avsedda att användas inom både slutenvård och öppenvård samt även att kunna förskrivas till patienter i hemmet, efter avslutad sjukhusvistelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33170000 Anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen