590720-2025 - Resultat
Sverige – Teknisk besiktning och provning – Myndighetsbesiktningar lyft och tryck
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMyndighetsbesiktningar lyft och tryck
BeskrivningRamavtalet avser även att täcka beställarens behov av myndighetsbesiktningar av anläggningar i kommunala verksamhetslokaler, kommersiella lokaler samt bostäder. Upphandlingen avser att täcka beställarens behov av återkommande/ periodiska myndighetsbesiktning av hissar, lyftanordningar, portar, tryckkärl, pannor, värmepumpar, expansionskärl, telfer, lingång, vätskekylaggregat, utjämningskärl, pelararm kran, travers, ackumulatortank, mobila plattformar och vattenvärmare, ca 200 anläggningar totalt. Besiktningsuppdragen är inte jämt fördelade över året och inte heller jämt fördelade mellan avtalsperiodens år. Fastigheterna är belägna i Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko, Riksgränsen, Svappavaara, Vittangi, Övre Soppero och Karesuando
Intern identifierare2025-055
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000