59080-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Underhåll av gatubelysning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KS/2022:515 Upphandling - Beredskapstjänstgöring för gatubelysning
Referensnummer: KS/2022:515
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser beredskapstjänstgöring i syfte att säkerställa Partille kommuns belysningsanläggning för att förhindra elsäkerhetsolyckor t. ex vid påkörd belysningsstolpe och strömavbrott.
Uppdraget innefattar åtgärder så som byte av säkringar i de fall områden blir nersläckta på grund av utlöst säkring, arbete med inkoppling av kommunens reservkraft exempelvis på äldreboende vid längre strömavbrott och felsökning av elanläggning och dagvattenanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Anbudsgivare) att lämna anbud avseende KS/2022:515 Upphandling - Beredskapstjänstgöring för gatubelysning.
Omfattning
I Partille kommun har Samhällsbyggnadskontorets Gata/parkenhet och VA-enhet beredskap året om för gatuhållning och VA-verksamhet. I gatuhållningen ingår också beredskap för gatubelysningen. Gatubelysningen omfattar omkring 9800 belysningspunkter och 135 belysningscentraler, varav ca 90 st sitter inbyggda i nät och mottagningsstationer som ägs av Partille Energi AB. Belysningsanläggningen är belägen inom Partille kommun.
Uppdraget avser beredskapstjänstgöring i syfte att säkerställa Partille kommuns belysningsanläggning för att förhindra elsäkerhetsolyckor t. ex vid påkörd belysningsstolpe och strömavbrott. Uppdraget innefattar åtgärder så som byte av säkringar i de fall områden blir nersläckta på grund av utlöst säkring, arbete med inkoppling av kommunens reservkraft exempelvis på äldreboende vid längre strömavbrott och felsökning av elanläggning och dagvattenanläggning.
Under beredskapsåret ska Anbudsgivaren tillhandahålla beredskap kvällar och helger enligt beredskapsschema. Antalet veckor som Anbudsgivaren ligger i beredskap kommer att fastställas inför varje sommar respektive vinterperiod vilket är ca ett halvår per period. De veckor som Anbudsgivaren ej bemannar, finns Beställarens egna elektriker i beredskap.
Just nu finns en elektriker hos gata/park, men troligtvis kommer anställning av 1 medarbetare ske detta året vilket minskar behov av bemanning från leverantör.
Beredskapstjänstgöringen följer ett rullande 5 veckors schema. Beställarens behov är initialt att Anbudsgivaren bemannar 4 veckor och Gata/parkenheten bemannar 1 vecka.
Planerad avtalsperiod är 2023-04-01- 2027-03-30.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
Avgränsning
Planerad/fast drift och underhåll sköts av Partille kommuns egna elektriker och omfattas således ej.