59082-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare IKT Smart Samhälle
Referensnummer: LTU-45-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget gäller projektledning av FoI-projekt avseende smarta miljöer och resurshanteringssystem – dvs. forskning och innovation kring avancerad informations- och kommunikationsteknik, inklusive IoT och öppna data, för att skapa smarta miljöer kring städer, byggnader och trafiksystem samt smart resurshantering av t.ex. vård och omsorg, en annan offentlig verksamhet, turism, industri, elektricitet, vattenförsörjning, lagrings- och bearbetningskapacitet i datacenters och ”moln” etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen