591026-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn - Mobilt lyfthjälpmedel för personlyft
Referensnummer: 0179/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Inköp och upphandling har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14§ stycke 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att teckna ramavtal med DHG (Direct Healthcare Group) avseende mobilt lyfthjälpmedel för personlyft.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Inköp av mobilt lyfthjälpmedel för personlyft av personer som har fallit och behöver hjälp att komma upp.
Användning av hjälpmedlet ska innebära att lyftet/uppresning kan genomföras på ett säkert och tryggt sätt för den enskilde samtidigt som en god arbetsmiljö säkerställs för personalen.
Lyfthjälpmedlet ska kunna placeras under personen utan större insats av personal för att behålla en god arbetsmiljö för personalen. Dvs. att person som har fallit ska inte behöva flyttas fysiskt för att använda apparaten. Uppblåsningsbar lösning accepteras inte.
Ramavtalet omfattar också service och besiktning av apparaten med inställelse tid efter garantitid har löpt ut samt en option för service och besiktning av befintliga apparater.