Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2021 - Besiktning brand- och utrymningslarm samt vattensprinkler
Referensnummer: KLF 2020/1139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad-, leverans- och revisionsbesiktning brand- och utrymningslarm sam vattensprinkler i kommunala samhällsfastigheter såsom kontor, skolor, kultur- och sportarenor, bostäder, gemensamhetsboenden och förskolor samt vård- och omsorgsboenden. Totalt rör det sig om ca 190 brand- och utrymningslarmanläggningar samt ca 30 vattensprinkleranläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen