591088-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Taxitjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkan inför upphandling Anropsstyrd trafik med taxi
Referensnummer: UPPH2022-00313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkan med potentiella leverantörer inför kommande upphandling av Anropsstyrd trafik med taxi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samverkan inför upphandling / extern remiss på anropstyrd trafik med taxi