Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brännved till garnisonsorter i Norrland
Referensnummer: FM2019-12760
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att köpa brännved till eldning i tältkaminer i samband med övning och utbildning till Försvarsmaktens verksamheter i Norrland. Brännveden ska levereras till olika geografiska områden som främst utgörs av Försvarsmaktens garnisonsorter/verksamhetsorter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 03413000 Brännved, 09111400 Träbränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen