591103-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Fagersta: Fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsförvaltningsentreprenad
Referensnummer: 2022.14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75123000 Fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fagersta kommun har beslutat att bilda ett kommunalt bostadsbolag, tanken är att bli en ledande och långsiktig aktör på den lokala bostadsmarknaden och successivt öka sitt bestånd över tid.
Det nybildade bolaget kommer initialt innehålla ca 180 st lägenheter + 8 st LSS boende lägenheter.
Entreprenaden omfattar fastighetsförvaltning och drift för beställarens räkning enligt underlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen