591118-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Laboratorietjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster
Referensnummer: FM2020-21577
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för laboratorie- och analystjänster inom områdena mark och vatten.
Försvarsmakten och Försvarets materielverk (fortsättningsvis benämnd FMV) är avropsberättigade.
Uppskattat totalt värde är en grov uppskattning beräknad utifrån historiska volymer. Försvarsmakten och FMV förbinder sig inte att avropa viss mängd/volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten och FMV har behov av laboratorie- och analystjänster för regelbunden kontroll av miljöpåverkan genom analyser av mark och vatten. Analyserna ingår i egenkontrollprogram och miljöövervakning samt i utredningar. Militär utbildnings- och övningsverksamhet bedrivs inom områden med skilda naturtyper och med varierande påverkansgrad på omgivningen och har behov av att undersöka markområden och vattenområden med anledning av faktiska eller förmodade föroreningar.
Det pågår även ett omfattande arbete med att identifiera och kartlägga de områden som kan vara förorenade med PFAS (poly- och perfluorerade alkylsubstanser). Provtagning sker i hög omfattning, både i mark och i vatten.
Proverna kommer att tas av upphandlade miljökonsulter eller av personal hos Försvarsmakten eller FMV och sedan skickas till leverantören för analys.