591146-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmaterial allmänt
Referensnummer: VF2019-0004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar olika typen av förbrukningsmaterial som används på operationsavdelningar.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0004 Operationsmaterial allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar 175 produktgrupper fördelade på: Operationsset, Draperingsmaterial, Operationsrockar, Övrigt operationsmaterial, Sterila skydd för utrustning Operationsdukar och tork, Dränage, sugar, slangar m.m, Hemostatikum, Diatermier och tillbehör till diatermi, Osterilt operationsmaterial, Skydd och kläder till personal, Övrigt.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 63 000 000 SEK dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2.11.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 31.10.2023
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33160000 Operationsteknik, 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar olika typen av förbrukningsmaterial som används på operationsavdelningar, bland annat munskydd, mössor, operationsrockar, personalkläder, operationsset, draperingsmaterial, sugar, dukar, kompresser, dränage, sugsystem, öronsugar mm.
Upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar 175 produktgrupper fördelade påOperationsset (produktgrupp 50 - 61)Draperingsmaterial (produktgrupp 62 - 84)Operationsrockar (produktgrupp 85 - 92)Övrigt operationsmaterial (produktgrupp 93 - 116) Sterila skydd för utrustning (produktgrupp 117 - 126) Operationsdukar och tork (produktgrupp 127 - 133)Dränage, sugar, slangar mm (produktgrupp 134 - 177) Hemostatikum (produktgrupp178 - 185)Diatermier och tillbehör till diatermi (produktgrupp 188 - 196) Osterilt operationsmaterial (produktgrupp 199 - 202)Skydd och kläder till personal (produktgrupp 203 - 220)Övrigt (produktgrupp 221 - 224)
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.