59121-2026 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Entreprenad Site 6+7 Förrådsbyggnader Boden
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad Site 6+7 Förrådsbyggnader Boden
Beskrivning: Upphandling av projekt omfattande tre förråd. Ett förråd à 1 600 kvm med en rangeryta av grus och mindre del av asfalt på sammanlagt ca 4 500 kvm. Ett förråd à 1 600 kvm samt ett förråd à 2 400 kvm med en rangeryta av grus och mindre del av asfalt på sammanlagt ca 5 300 kvm. Förrådsbyggnaderna består av följande: platta mark, betongväggar, stålpelare, ståltakstolar och plåttak, samt installationer.
Intern identifierare: 1397/2025
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000