59124-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter KSS AP-blocket.
Referensnummer: 17/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
För Sjukhuset i Skövde ska nya byggnader uppföras som en del i förnyelse och upprustning av sjukhuset.
De nya byggnaderna omfattar lokaler för sjukhusets akutverksamhet inklusive ambulans och radiologi, psykiatri, operation, intensivvård och instrumentcentral.
Upphandlingen avser en entreprenad i samverkan baserad på totalentreprenad.
Totalt 55 000 m² (BTA).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Framgår av förfrågningsunderlaget.