591285-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) konsulter
Referensnummer: KLF 2021/1447
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara med och skapa framtidens hållbara Luleå?
Luleå befinner sig i en expansiv fas och förändras i snabb takt med stora investeringar och etableringar, målet är tydligt utpekat till 2040 då Luleå ska ha minst 100 000 invånare. Luleå kommun behöver förstärka och utveckla sina verksamheter med en rad olika externa tjänster. Detta dynamiska inköpssystem innefattar en stor del av Luleå kommuns kommande behov av konsulttjänster.
Ni kan vara med och bidra i förändringsresan, ansök redan idag!
Luleå kommuns Inköp inbjuder Er härmed att ansöka om att delta i rubricerat dynamiskt inköpssystem (fortsättningsvis DIS) enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72210000 Programmering av programpaket, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72212960 Programvaruutvecklingstjänster för drivrutiner och system, 72212982 Programvaruutvecklingstjänster för konfigurationshantering, 72212983 Programvaruutvecklingstjänster för utveckling, 72212984 Programvaruutvecklingstjänster för programprovning, 72212985 Programvaruutvecklingstjänster för felsökning, 72212990 Programvaruutvecklingstjänster för kalkylprogram och utvidgningar, 72212991 Programvaruutvecklingstjänster för kalkylprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4