59129-2018 - ResultatSverige-Örebro: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Lägenhetsstädning
Referensnummer: 17/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar avropsstädning (flytt- och byggstädning) av beställarens totalt 22 319 lägenheter och kommersiella lokaler. Antal omflyttningar var totalt 3 792 stycken under 2016. Beställning av köpta tjänster uppgick till ca 2 000 000 kr 2016.
Omfattningen i detalj framgår av i SF1.1 förtecknade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen