2. Förfarande
Förfarande
Titel: SIEM SOC Tjänster till Sandviken Energi AB
Beskrivning: Sandviken Energi AB har för avsikt att upphandla en gemensam SIEM SOC tjänst för samtliga bolag ingående i koncernen. Beställaren förväntar sig att leverantören åtar sig ett totalansvar för tjänsteleverans runt SIEM SOC.
Intern identifierare: SEAB 2024/05
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: SIEM SOC Tjänster till Sandviken Energi AB