591306-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service,- och verkstadstjänster fordon
Referensnummer: 2022/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom verkstads- och servicetjänster.
Se fordonslista för sammanställning över beställarens (Kirunabostäder ABs) fordon.
Kiruna kommun äger 60 st fordon, dock finns ingen fordonslista att tillgå just nu.
Fordon kommer att tillkomma samt avgå under avtalets löptid.
Objektets läge
Kiruna C
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50113000 Reparation och underhåll av bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se fordonslista för sammanställning över beställarens (Kirunabostäder ABs)  fordon.
Översiktlig information om uppdraget
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Kirunabostäder har för avsikt att köpa in elbilar på sikt.
Under 2021 uppgick volymen för ramavtalet till cirka 1 700 000 sek .Volymen ovan ska ses som en information och är ingen garanti för ramavtalets arbetsvolym. Denna volym är historisk årsförbrukning och kan komma att över eller underskridas under ramavtalstid. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet. Antagen leverantör är skyldig att tillgodose verklig efterfrågan enligt förfrågningsunderlagets angivna villkor.
Takvolym uppskattas för ramavtalsperiod 1+1+1 år uppgå till max 7 MSek (exkl.moms)