591363-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - geoteknik och markmiljöundersökningar
Referensnummer: GNU 2021/150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulttjänster inom geoteknik och markmiljöundersökningar till Avesta kommun, Ludvika kommun och Avesta Vatten och Avfall AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Ludvika
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster inom geoteknik och markmiljöundersökningar till beställarna Avesta kommun, Ludvika kommun och Avesta Vatten och Avfall AB.
Beräknade årliga volymer är 500 000 kr per beställare.
Område Avesta
Del nr: 2