Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dataskyddsombud
Referensnummer: 3036-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) är enligt artikel 37 i dataskyddsförordningen (EU) 2016/679, skyldig att utnämna ett dataskyddsombud (DSO). Uppdraget som DSO innehas i dag av en av verksjuristerna på HaV. Myndigheten vill renodla rollen som DSO och har därför bestämt att DSO inte ska ha några andra uppgifter vid sidan av det uppdraget. För att möjliggöra detta och säkra DSO:s oberoende ställning har myndigheten beslutat att upphandla DSO som tjänst från extern leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 960 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 72130000 Konsulttjänster vid planering av dataanläggning, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72300000 Datatjänster, 72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen