591385-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Cirkulationstvätt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelCirkulationstvätt
BeskrivningUpphandlingen avser hyra av arbetsplagg inklusive cirkulationstvätt för vård- och omsorgspersonal. Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, distribuerar textilier som hyrs av beställaren. Upphandlingen genomförs av Karlshamns kommun i samverkan med Cura Individutveckling. Uppskattat avtalsvärde uppgår årligen till ca 2 250 000 SEK. Beställaren förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130251:Lot:1