2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kv Märket nytt industrispår och uppställningsplatta
Beskrivning: Upphandlingens övergripande omfattning:- Sprängning av berg och schakt- Terrassering- Dagvatten och kanalisation- Nytt industrispår cirka 850 meter- Anslutning till befintliga järnväg i två punkter- Installation av 3 stycken nya växlar (NH AB tillhandahåller material)- 3 stycken nya plankorsningar (ej kontaktledning)- Ombyggnad av 1 styck befintlig plankorsning (Korallgatan)- Cirka 200 meter kontaktledning och 1 styck Gudrunbrygga- Belysning- Cirka 4 000 m2 meter uppställningsplatta av betong med ingjutningsgods och dagvattenrännor.Komplettering av överbyggnader och justering av bärlager
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117391:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34946110 Järnvägsräls, 45223500 Konstruktioner av armerad betong