Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: fond för klimatomställning
Referensnummer: Ä 2022-3544
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79910000 Kapitalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
För investeringar i tidiga skeden med fokus på klimatomställning. Ett riskkapitalförvaltningsmandat inom Europeiska Regionala Utvecklingsfondens nationella program för Sverige 2021 - 2027.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79910000 Kapitalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Riskkapitalförvaltning för investeringar i tidiga skeden med fokus på klimatomställningar.