2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling 130 kV Markkabel
Beskrivning: Denna upphandling har tidigare avbrutits och annonseras nu på nytt. Omfattningen för entreprenaden är densamma men kravställning för kvalificering av anbudsgivare har reviderats. Entreprenaden avser förlägga ett nytt 130 kV förband 3x1x630/95mm2 mellan KVM-KNM-KÖM. Entreprenaden omfattar all materiel, utföranden, montage och byggnation av de nya ledningarna VL34 och VL35. Entreprenaden kommer att genomföras som en utförandeentreprenad där entreprenören har ett generalansvar.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117921:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten