591496-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Byggnation av sjukhusinrättningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Östra sjukhuset - GE FoN etapp 2
Referensnummer: SFSS 2023-02704
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Förlossning och neonatal (FoN) är ett nytt höghus i nio våningar ovan mark och med två källarvåningar, på Östra sjukhuset i Göteborg. Höghuset omfattar totalt ca 34 000 m2 BTA.
Byggnationen utförs i två separata etapper. Separat entreprenad etapp 1 som pågår omfattar mark- och grundläggningsarbeten samt betong- och smidesarbeten upp till och med bjälklag marknivå.
Aktuell upphandling/förhandsannons avser entreprenad etapp 2 som utgör resterande arbeten till fullt färdigt utförande av hela objektet, inklusive även resterande bygg- och installationsarbeten till fullt färdigt utförande av FoN i källarvåningarna av det som utförts i föregående separat entreprenad etapp 1.
Förfrågan avseende etapp 2 planeras att komma ut i Tendsign som LOU-upphandling öppet förfarande i preliminärt vecka 50 2023, med entreprenadform utförandeentreprenad och upphandlingsform generalentreprenad.
Planerad byggstart för etapp 2 är preliminärt Q3 2025 och färdigställandetid är preliminärt Q1 2028.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell etapp omfattar bland annat:
Byggarbeten
Installationsarbeten
Markarbeten
Betongarbeten
Prefabricerade element