591598-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jourläkartjänster till anstalter och häkten region Stockholm
Referensnummer: 2023-20507
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården genomför upphandling av jourläkartjänster för vård och behandling av häktade och intagna på verksamhetsställen i region Stockholm, Kriminalvården. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk bedömning, diagnostik, rådgivning och behandling för häktade och intagna.
Leverantören ska tillhandahålla en beredskap av läkare under kvällar och nätter (vardagar) samt dygnet runt under helger och helgdagar.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården genomför upphandling av jourläkartjänster för vård och behandling av häktade och intagna på verksamhetsställen i region Stockholm, Kriminalvården.Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk bedömning, diagnostik, rådgivning och behandling för häktade och intagna.Leverantören ska tillhandahålla en beredskap av läkare under kvällar och nätter (vardagar) samt dygnet runt under helger och helgdagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79625000 Förmedling av läkare
II.2.4.