591683-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster för korttidsbemanning
Referensnummer: KLF 2021/1399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför Luleå kommuns Inköp, på uppdrag av Luleå kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen och Arbetsmarknadsförvaltningen en ramavtalsupphandling av bemanningstjänster för korttidsvikariat för att möta förvaltningarnas behov av vikarietillsättning.
Aktuell upphandling avser främst bemanning av behöriga och obehöriga vikarier inom fritidshem, förskola inklusive OB-omsorg, grundskola inklusive grundsärskolan, gymnasieskolan inklusive gymnasiesärskolan samt vuxenutbildning inklusive SFI.
Beställaren har ett behov att vid både tillfällig och/eller planerad frånvaro ersätta ordinarie personal i beställarens verksamheter. Aktuella vikarietillsättningar avser fylla tillfälliga behov som uppstår exempelvis till följd av arbetstoppar, anställd personals sjukdom, VAB, semester, tjänstledighet samt i väntan på nyrekrytering etc.
och avser korta vikariatsuppdrag som sträcker sig från som minst fyra (4) timmar upp till tre (3) månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 80000000 Undervisning och utbildning, 80100000 Grundskoleundervisning, 80110000 Förskoleundervisning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen