591689-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bengtsfors: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster Ventilation inkl. OVK-kontroller
Referensnummer: 2021-000847
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun och Bengtsforshus handlar upp entreprenör för utförande av ventilationsarbeten som underhålls- och reparationsarbeten samt övrig ventilationsservice. Upphandlingen omfattar även obligatorisk ventilationskontroll, s.k. OVK-besiktning.
Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avrop upp till SEK 1 000 000 rangordnat avrop.
Vid  uppdrag mellan SEK 1 000 000 och SEK 2 000 000  förbehåller sig beställaren rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Vid uppdrag som beräknas hamna över SEK 2 000 000 går vi ut med ny upphandling.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta tre (3) leverantörer i varje grupp om det finns så många (Bengtsfors kommun och Bengtsforshus AB).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bengtsfors kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal med tre leverantörer per grupp.
Omfattning Bengtsfors kommun år 2020 SEK 1 000 000
Omfattning  Bengtsforshus AB år 2020 SEK 500 000
Bengsforshus
Del nr: 2