591691-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bengtsfors: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster El
Referensnummer: 2021-000845
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun och Bengtsforshus (beställaren) handlar upp entreprenör för utförande av elarbeten så som underhålls- och reparationsarbeten samt övrig service av elarbeten. Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avrop upp till SEK 500 000 rangordnat avrop.
Vid  uppdrag mellan SEK 500 000 och SEK 2 000 000  förbehåller sig beställaren rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Vid uppdrag som beräknas hamna över SEK 2 000 000 går vi ut med ny upphandling.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta tre (3) leverantörer i varje grupp om det finns så många (Bengtsfors kommun och Bengtsforshus AB).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bengtsfors kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal med tre leverantörer per grupp.
Omfattning Bengtsfors kommun år 2020 SEK 2 000 000
Omfattning  Bengtsforshus AB år 2020 SEK 1 025 000
Bengsforshus
Del nr: 2