591695-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tierp: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovationspartnerskap KASAM
Referensnummer: 21/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att inrätta ett innovationsparterskap för att få fram en till tre digitala stöd för att stärka Kasam som gör stor skillnad för behovsägarna – enskilda individer och kommunen. Stödet ska både kunna gå att avropa för kommuner men också finnas tillgänglig på marknaden att skaffa utan kommunen som mellanhand. Upphandlingen görs i ett konsortium bestående av följande 8 kommuner. Läs mer i ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen