Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster Region Syd
Referensnummer: 939-A663.073/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består utav två stycken tjänsteområden:
Tjänsteområde A – Två Polishus i Malmö. Stationär, fast bevakning året- och dygnet runt.
Tjänsteområde B – En adress på Öland. Behovsstyrd bevakning där huvuddelen av behovet finns på sommarhalvåret.
Tjänsteområdena bevakas i dagsläget av skyddsvakter och väktare och tjänsteområdena har varsina bevakningscentraler. I bevakningsuppdraget ingår även vissa behovsstyrda uppdrag via option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 91 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen