2. Förfarande
Förfarande
Titel: 3726 Rulltrappor Arenastaden och Södra Hagalund
Beskrivning: Objektet avser utförande av rulltrappor för nya T-banestationerna Arenastaden elva (11) st och Södra Hagalund elva (11) st. Entreprenörens leverans ska integreras mot befintligt överordnat system för styr och övervakning. Utförandet avser även erforderlig service i enlighet med kod YY i handling 6.4.1 Transport rulltrappor – Södra Hagalund samt kod YY i handling 6.4.1 Transportrulltrappor – Arenastaden efter slutbesiktning fram till och med överlämnande till Trafikförvaltningen inför trafikstart 2028-12-08.
Intern identifierare: FUT 2022-0730
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 45213350 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till olika transportsätt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000