591791-2020 - ResultatSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enstaka platser i särskilt boende för äldre
Referensnummer: KSUH20/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för platser i särskilt boende med erforderliga resurser dygnet runt med god kvalitet i form av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso- och sjukvårdsinsatser som inte görs av läkare (enl. socialtjänstlagen). I Ekerö kommun finns 205 platser fördelat på tre särskilda boenden. Kommunen köper utöver det ca 15-20 årsplatser externt utanför kommunen. Därför gör Ekerö kommun en ramavtalsupphandling som omfattar köp av enstaka permanenta platser och korttidsplatser.
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden:
Permanent plats - OmsorgPermanent plats - DemensPermanent plats - Demens för särskilda behovKorttidsplats - OmsorgKorttidsplats - DemensFör externa placeringar enligt ovan omsatte Ekerö kommun år 2018 ca 15 500 000 kr och år 2019 ca 13 000 000 kr. Ekerö kommun garanterar inte någon uppdragsvolym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Permanent plats - Omsorg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Permanent plats - Demens
Del nr: 2
Permanent plats - Demens för särskilda behov
Del nr: 3
Korttidsplats - Omsorg
Del nr: 4
Korttidsplats - Demens
Del nr: 5