591793-2022 - ResultatSverige-Kiruna: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaruservice och installation
Referensnummer: 2022/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom service och installation av vitvaror.
Servicen omfattar löpande behov av reparationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331230 Installation av kylutrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål, 51543400 Installation av tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom vitvaruservice samt installation inom dennes fastighetsbestånd.
Servicen omfattar löpande behov av reparationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge som det är ekonomiskt hållbart. Arbetet omfattar både planerad och oplanerad arbeten.
Installation omfattar mottagning, transport och installation av utrustning och maskiner. Ramavtalet omfattar även återtransport av vitvaror utkörda av fastighetsjouren till anvisad plats.
Ramavtalet omfattar inte service eller installation av storköksutrustning samt tvättstugeutrustning.
Kirunabostäder har egen personal som kommer att genomföra en del av vitvaruservicen samt installationen. Ramavtalet avser att täcka det behov av service som Kirunabostäder inte kan sköta i egen regi.