591799-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Tömning av förpackningar samt returpapper på återvinningsstationer i Göteborg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTömning av förpackningar samt returpapper på återvinningsstationer i Göteborg
BeskrivningEntreprenaden omfattar att med kran tömma insamlingsbehållare för skrymmande förpackningar av papper och plast, samt returpapper, från återvinningsstationer (ÅVS) i Göteborg. Entreprenaden utförs inte på öar utan fast landförbindelse. Entreprenaden omfattar också följande moment: • Utsättning, hemtag och flytt av insamlingsbehållare • Lagerhållning, underhåll och reparationer av insamlingsbehållare • Byte av trasiga insamlingsbehållare • Installation och underhåll för nivåsensorer • Transport av avfall till omlastningsstation Under entreprenadens första år kommer ca 100 återvinningsstationer att tas bort. Borttaget omfattas av entreprenaden.
Intern identifierareN560U26-451
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTömning av förpackningar samt returpapper på återvinningsstationer i Göteborg