591836-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Uthyrning av kranar med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tunga Lyft
Referensnummer: HEM 2020/00185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande förhyrning av lyftutrustning till tunga lyft >20 ton, inkluderat förare.
Upphandlande enhet är:
Halmstads Energi och Miljö AB (556528-3248)
Halmstads Energi och Miljö AB (HEM), är ett kommunalt energi- och avfallsbolag i Halmstad.
Bolaget har ca 260 anställda, en omsättning på knappt 1 mdr och en balansomslutning på 2 mdr och ett EBIT runt 150 mkr.
Upphandlingen Ramavtal omfattande förhyrning av lyftutrustning till tunga lyft >20 ton, inkluderat förare. Lyftutrustning innefattar bl.a. mobilkranar, mobiltornkranar, kranbilar..
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Den totala avropsvolymen under avtalsperioden (2 år plus ev. förlängning 2 x 2 år).
Anbudsgivare ska ha erfarenhet från tidigare utförda uppdrag av liknande art och omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34142000 Kranbilar och dumprar, 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran, 42414150 Tornkranar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lyftutrustning innefattar bl.a. mobilkranar, mobiltornkranar, kranbilar.
Bolaget har ca 260 anställda, en omsättning på knappt 1 mdr och en balansomslutning på 2 mdr och ett EBIT runt 150 MSEK och tjänster inom avfall, återvinning, fjärrvärme, fjärrkyla, el och energitjänster, med tillhörande infrastruktur. Vi arbetar för att säkerställa en ekonomisk, social och ekologisk långsiktig hållbar utveckling i kommunen. Detta innebär bland annat att vårt arbete med miljö- och arbetsmiljöfrågor ständigt ska förbättras med ambitionen att möta våra kunders och medarbetares behov och förväntningar, samt att miljöanpassa verksamheten. För att lyckas med detta fullt ut behöver även våra leverantörer och entreprenörer bedriva sin egen verksamhet i linje med detta.
HEM beaktar livscykelperspektivet vid inköp av tjänster och produkter, där resursförbrukningen är en viktig del liksom att minimera andelen miljöskadliga ämnen. Naturligtvis vill vi också försäkra oss om att det vi köper in framställs under schyssta arbetsförhållanden och är kvalitetssäkrat.
Halmstad Energi och Miljö AB (HEM) avser att öka livslängden för avfallslinjerna 1 & 2 på Kristinehedsverket i Halmstad med hög tillgänglighet samt robust drift med uppfyllda miljömål. För att uppfylla detta krävs åtgärder på anläggningen och därmed har man startat program ELISA (Emissions & Livstids Investering för Säker Anläggning), vilket innehåller ett antal projekt för att realisera detta. ELISA kommer pågå samt utföra åtgärder i olika faser fram till och med 2023.
Under projektets gång har HEM behov av diverse lyftmoment, främst för till- och ombyggnader av anläggningen.
Volym
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Den totala avropsvolymen under avtalsperioden (2 år plus ev. förlängning 2x2 år)
Utvärderingsprocess
Bedömningen av inkomna anbud sker i tre steg:
Steg 1- Kontroll av att anbudsgivaren uppfyller de ställda krav som finns i upphandlingsdokumentet (ska-krav) avseende dennes ekonomiska och finansiella ställning, tekniska förmåga och kapacitet m.m. Här kontrolleras även att anbudet är utformat i enlighet med upphandlingsdokumentet.
OBS! Inga reservationer får ha gjorts.
Steg 2- De anbudsgivare som klarat kvalificeringen enligt steg 1 går vidare till prövningsfasen - här kontrolleras att samtliga ska-krav på efterfrågade produkter och tjänster uppfylls.
Steg 3- Utvärdering av de anbud som blivit godkända enligt steg 1 och 2.
Ekonomiskt mest fördelaktiga med hänsyn tagen till pris, kvalitet, miljö, inställelsetid och försäkringsbelopp.Mot bakgrund av den information och den beskrivning samt handling som anbudsgivaren ger under respektive utvärderingskriterium görs en helhetsbedömning.
Utvärderingsmodell Mervärdesmodellen (monetärt avdrag)
Mervärde- Det ekonomiska värde som tillmäts de utvärderingskriterier, vid sidan av priset, som bedöms vid utvärdering av anbud enligt principen det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. De tre anbud som erhåller lägst jämförelsepris antas. Det anbud med lägst jämförelsepris antas som nr 1 i ranking osv.
Maximalt mervärde- Det belopp uttryckt i kronor ett mervärde kan uppgå till
Jämförelsesumma- Anbudssumma minskad med det mervärde ett anbud erhåller vid anbudsprövningen