Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Projekt och byggledning, Eskilstuna
Referensnummer: 19/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser genom upphandling teckna ramavtal för genomförande av projekt/byggledningstjänster och KA för Eskilstuna kommun och de kommunala bolagen inom Eskilstuna.
Byggnadsprojekt avser nybyggnad och ombyggnad av bostadsfastigheter, ny- och ombyggnad av kommunala fastigheter dvs skolor, förskolor, äldreboenden, gruppboenden, kontor och övriga kommunala lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen