2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bredbandstjänster
Beskrivning: Upphandling av abonnemang av bredbandstjänst till Region Gotlands verksamheter såsom skolor, äldreboende, förskolor, administrativa lokaler etc. Tjänsten kommer i huvudsak att användas av Region Gotlands personal för att nå Regionens system via Internet. Upphandlingen riktar sig till tjänsteoperatörer på den svenska marknaden. Region Gotland har idag cirka 90 förbindelser som upphandlas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72411000 Internetleverantörer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102856:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72400000 Internettjänster