Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tröingeskolan - projektering mark och landskap
Referensnummer: 21/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun ska bygga en ny 4 paralleller F-9 skola för cirka 1 000 elever med tillhörande idrottshall på Tröingeberg i Falkenberg.
Uppdraget innefattar att i sin helhet projektera kompletta mark handlingar inklusive lanskapsprojektering till Tröingeskolan F-9 ink idrottshall för utförandeentreprenad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen