591905-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Programvara för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Virtuell lärandemiljö med fokus på odontologi
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser utveckling, leverans, support, drift och underhåll, hosting och lagring samt anpassning och vidareutveckling av en virtuell lärandemiljö för vidareutbildning av personal. Leverantören ska även tillhandahålla utbildningsmaterial via plattformen i form av bl.a. kliniska instruktionsfilmer, webinarier, föreläsningar, artiklar och livestreamade behandlingar. Därutöver ska leverantören administrera och certifiera utbildningspoäng ADA CE points eller AGD CE points.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen