591916-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tierp: Läggning av takplåt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plåtslageriarbeten
Referensnummer: 2019-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261213 Läggning av takplåt
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps kommun med bolagen Tierpsbyggen AB och AB Tierps kommunfastigheter upphandlar ramavtal för löpande reparationer och underhåll plåtslageriarbeten.
Ramavtalet kommer att tecknas för två år efter avslutad upphandling med option för beställaren att vid två tillfällen förlänga avtalet med ett år vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261213 Läggning av takplåt, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261310 Plåtslageri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen