591918-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för informationsinsamling
Referensnummer: 2.7.5-07884-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79310000 Marknadsundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för Kammarkollegiets behov av olika utskick och informationsinsamling.
Upphandlingen delas upp i två (2) olika anbudsområden enligt följande
— Anbudsområde 1 Enkätverktyg
— Anbudsområde 2 Kund-/marknadsundersökning
Anbudsgivarna kan välja att lämna anbud på en (1) eller flera delar av upphandlingen.
Mål och syfte med upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att utveckla Kammarkollegiets verksamheter och syftar till att öka vår kunskap om och lyhördhet kring hur våra prestationer upplevs som ett led i vårt löpande kvalitetsarbete och myndighetens digitalisering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48220000 Programvara för Internet och intranät, 79311000 Undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen av ramavtalet är uppdelat i två olika anbudsområden:
— Enkätverktyg
— Kund-/marknadsundersökningar
— Anbudsområde 1 Enkätverktyg- Anbudsområde 2 Kund-/marknadsundersökning
Anbudsområde 1Kammarkollegiet är i behov av att teckna avtal med en (1) leverantör för ett enkätverktyg. Verktyget fungerar som ett stöd för bland annat Statens Inköpscentral för att genomföra undersökningar. Verktyget ska vara utformat så att handläggarna själva genomför undersökningen och analyserar resultatet utifrån rapporter i systemet. Till skillnad från anbudsområde 2 genomför Kammarkollegiet själva alla steg i undersökningen, från framtagande av frågor och respondenter till analys av resultat.
Anbudsområde 2Kammarkollegiet är även i behov av att teckna ett ramavtal med två (2) leverantörer för att genomföra mer kvalificerade kund- och marknadsundersökningar. Tanken med ramavtalet är att Kammarkollegiet ska kunna erhålla kvalificerad hjälp av leverantören i alla steg i undersökningen. Avtalet kan även komma att omfatta medarbetarundersökningar i framtiden.