591946-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal markentreprenader för Umeå Airport (UME)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal markentreprenader för Umeå Airport (UME)
BeskrivningRamavtalet gäller mark- och grundläggningsarbeten på flygplatsen ytor på Airside samt Landside. Avtalet omfattar mark- och anläggningsentreprenader avseende vanligt förekommande arbeten för en infrastrukturägare som flygplatserna motsvarar. Arbetsmoment som bland annat kan förekomma är: · Löpande drift & underhållsarbeten av mark · Nyanläggningar i mark (såsom ledningar), schakt och massförflyttningar, beredning för asfaltering, stenläggning, anläggningsbetongarbeten, finplanering m.m. · Förläggning av fundament, rörläggning och oljeavskiljare etcetera. · Underhåll av befintliga ledningar i mark och kanalisation. · Flytt av banljuskanalisation.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104353:Lot:1