592011-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Landskapsarkitektur – Ramavtal Projekterande konsulter Landskapsarkitekt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Projekterande konsulter Landskapsarkitekt
BeskrivningLocum avser anskaffa ett ramavtal avseende projekterande konsulter med inriktning Landskapsarkitektur. Ramavtalet omfattar att konsulten är tillgänglig för uppdrag som Landskapsarkitekt inom sjukhusens och övriga byggnaders utemiljö på de villkor som anges i Ramavtalet och respektive avrop. Ramavtalet i sig innefattar inget konsultuppdrag utan för varje enskilt Uppdrag krävs en skriftlig beställning i enlighet med vad som anges i Ramavtalet. Ramavtalet är giltigt ett (1) år med möjlighet till förlängning ett (1) år i taget, maximal ramavtalstid är sammanlagt fyra (4) år. Målet är att teckna avtal med tre (3) leverantörer som antas som rangordnad 1, 2 och 3 för samtliga fastigheter Locum förvaltar. Alla fastigheter är belägna inom Region Stockholm. Takvolymen för ramavtalet är 18 miljoner SEK.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115322:Lot:1