592133-2021 - ResultatSverige-Eskilstuna: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd inom klimat, avfall och cirkulär ekonomi, kemikaliehantering samt vattenförvaltning
Referensnummer: MS 21.052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa beställarens behov av konsultstöd inom följande områden:
- Klimat och energi
- Avfall och cirkulär ekonomi (materialkretslopp)
- Kemikaliehantering
- Vattenförvaltning
Anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Varje område utvärderas för sig. Ramavtal kommer att tecknas med 3 anbudsgivare per område under förutsättning att beställaren erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud. Avrop kommer att ske genom rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen