592141-2021 - ResultatSverige-Bromma: Trädgårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och markskötsel
Referensnummer: UH-2021-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FRA - Försvarets Radioanstalt inbjuder till anbudsgivning gällande - Snöröjning och markskötsel.
Försvarets radioanstalt avser att teckna ramavtal med en leverantör gällande snöröjning och markskötsel. Beställningar kommer att göras genom avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar bland annat snörjning, halkbekämpning, träd- och buskbeskärning, trädfällning, gräsklippning.
Geografiskt kommer arbetet att ske på Lovön, Stockholm. Omfattningen kan variera under avtalsperioden. Någon volym kan därmed inte garanteras. En uppskattad omsättning är ca 650 000 SEK per år.
Försvarets radioanstalt uppskattar att takvolymen av behovet av sådana varor och tjänster som omfattas av ramavtalet uppgår till 3 200 000 SEK under avtalets längd. När ramavtalets totala takvolym uppnåtts upphör avtalet att gälla.