2. Förfarande
Förfarande
Titel: 3727 Bygg, Installation, Tele och Styr
Beskrivning: Entreprenad 3727-BITS är en entreprenad innehållande bygg och installationsarbeten inom två (2) stationer, Södra Hagalund (SÖH) och Arenastaden (ARS) samt i anslutande servicetunnel. Det kommer att ingå övergripande tele och styr arbeten (ÖTS) för Södra Hagalund och Arenastaden samt ytterligare en station, Hagastaden (HGS). Det kommer även att ingå pumpstationer för tre (3) stationer, Södra Hagalund (SÖH), Arenastaden (ARS) och Hagastaden (HGS). Vidare kommer en redan upphandlad entreprenad avseende rulltrappor för Södra Hagalund och Arenastaden att ingå i entreprenaden 3727-BITS. Ingående delar inom 3727-BITS är presenterade stationsvis med separata handlingar såsom tekniska beskrivningar och ritningar för respektive teknikområde. Dock finns undantag gällande tele och styr (ÖTS) som är en övergripande del som sträcker sig genom Arenastadslinjens hela utbyggnad. Handlingar för objektet betecknas: • 3727 – allmänna handlingar • 3722 – bygg och installation, Södra Hagalund, inkl. pumpstationer över hela sträckan • 3723 – bygg och installation, Arenastaden • 3728 – tele- och styrarbeten
Intern identifierare: FUT 2023-0460
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 34632300 Elinstallationer för järnväg, 35121300 Säkerhetsinstallationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000