Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-partner
Referensnummer: 21LKF210216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds Kommuns Fastighets AB, (LKF) upphandlar en IT-partner som åtar sig att leverera LKF´s ny IT-plattform samt klienthantering, samverkansmodel, teknisk applikationsförvaltning och service desk.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen