2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnad av Universitetshuset i Lund
Beskrivning: Syftet med projektet är ombyggnad och renovering av Universitetshuset genom åtgärdande av byggnadstekniska, funktionella och logistiska brister samt anpassning till gällande lagkrav åstadkomma en väl fungerande byggnad som, med bevarande av byggnadens kulturhistoriska- och arkitektoniska värden, möjliggör för hyresgäst och förvaltning att på ett miljövänligt och energieffektivt sätt bedriva sin verksamhet i byggnaden
Intern identifierare: 1841/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000