59240-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Patientövervakningssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital tillsyn
Referensnummer: HN 2017/00315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänsten trygghetskamera för att genomföra tillsyner på distans hos kunder i ordinärt boende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30237240 Webbkamera, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32323500 TV-övervakningssystem, 35121700 Larmsystem, 35125000 Övervakningssystem, 35125300 Övervakningskameror, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar "Tjänsten trygghetskamera" för att genomföra tillsyner på distans hos kunder i ordinärt boende. "Tjänsten trygghetskamera" ska införas i äldreomsorgen efter samtycke från den enskilde kunden.
I januari 2017 fanns det 58 kunder som beviljats biståndsbeslut på tillsyn nattetid. I och med demografiutmaningen som även Halmstad kommun står inför så har även prognosberäkningar.
Genomförts vilket indikerar att antalet kunder med natttillsyn kommer att öka för varje år. Alla dessa kunder är dock inte aktuella för "Tjänsten trygghetskamera". Nya kunder som beviljas biståndsbeslut på tillsyn nattetid kommer att erbjudas "Tjänsten trygghetskamera". Tjänsten kan även komma att användas under dagtid.