592460-2020 - ResultatSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: TN 2020/1847
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar beställning av resurser för arbeten med avseende på mark och anläggning. Arbeten omfattar va-arbeten (t ex rörarbeten, rivning av ledningar, sanering, fördröjningsytor för dagvattenhantering, LTA), gata- markarbeten, plattsättning, belysning, grönyteskötsel, planteringsarbeten, trädfällning, röjning, markarbeten för lekplatser, byte av sand i sandlådor samt montering och demontering av lekutrustning- samt staket/stängsel etc.
Ramavtalet omfattar också tjänst för kalkylering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen